Zalety pomników cmentarnych z granitu

Nagrobek to zawsze forma upamiętnienia osób zmarłych. Powinien nam w możliwie największym stopniu ułatwić ich wspominanie oraz składanie wyrazów szacunku dla ich pamięci. Każdy nagrobek musi odznaczać się więc odpowiednią estetyką, a także być łatwy w pielęgnacji i umożliwiać ustawianie kwiatów oraz zniczy. Wśród różnych dostępnych materiałów bardzo dużą popularnością cieszą się pomniki cmentarne z granitu. Ten rodzaj kamienia ma wiele cech, które sprawiają, że nagrobki z niego wykonane są bardzo trwałe i dają bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o możliwe do zastosowania kształty i wykończenia. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom pomników cmentarnych z granitu.

 

 

Cechy granitu

Granit to kamień naturalny, który odznacza się bardzo dużą wytrzymałością. Jest stosunkowo twardy, a mimo tego dość łatwo poddaje się obróbce, dając możliwość uzyskiwania rozmaitych kształtów i efektów. Granit jest bardzo mało nasiąkliwy. Oznacza to, że jest odporny na mróz, ponieważ woda nie ma okazji, by przedostać się do wnętrza i zamarzając rozsadzić kamień od środka. Ze względu na to, że granit nie chłonie wody, dość rzadko ulega większym zabrudzeniom.

Jednym z powodów, dla których granit jest chętnie wybierany na nagrobki, jest duża dostępność różnych kolorów kamienia. Tradycyjnie wybierane są różne odcienie czerni oraz szarości, jednak coraz częściej stosuje się też nagrobki z granitu w kolorze ciemnej zieleni oraz rozmaitych odmian brązu.

 

Nagrobki z granitu

Ponieważ granit łatwo daje się obrabiać, istnieje możliwość wykonania z niego nagrobków o różnym kształcie, wykończeniu powierzchni i z rozmaitymi zdobieniami. Najczęściej spotyka się płyty gładko wypolerowane, ale często stosuje się także tzw. promieniowanie czy satynowanie. Takie wykończenia wymagają jednak starannej impregnacji ze względu na nieco większą nasiąkliwość niż w przypadku polerowania.

Bardzo różnorodne są też możliwe do uzyskania kształty samych płyt granitowych. Brzegi mogą być sfazowane w dowolny sposób lub zaokrąglone. Również kształt głowicy, czyli pionowo ustawionej części nagrobka może być dowolnie wybrany. Od tradycyjnego prostokąta, przez różne zaokrąglenia aż po krawędzie nieregularne. Podobne kształty może przybierać płyta nagrobna.

 

Zalety nagrobków z granitu

Największymi zaletami nagrobków z granitu jest niezwykle elegancki wygląd. Wszystkie pomniki zrobione z granitu gwarantują również bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Istotna jest też łatwa pielęgnacja. W wielu przypadkach wystarczy woda i delikatny detergent, jedynie w przypadku silniejszych zabrudzeń mogą się okazać przydatne specjalne płyny do czyszczenia granitu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.